ادارات و شهرداریها دست از سخت گیری بردارند

معاون اسناد اداره کل ثبت اسناد و املاک گفت : دفاتر اسناد رسمی استان در شش ماهه امسال 144602 مورد برای مردم سند تنظیم نموده اند که 23501 مورد آن مربوط به شهریور ماه است .

بهادر گفت : دراین دوره 13133 مورد سند منقول 10174 سند غیر منقول 1406 سند معاملات باحق استرداد 1355 سند اجاره 8403 سند وکالت فروش ملک 7212 سند فروش خودرو 16110سایر وکالت ها و 2776 سند مشارکت و فروش اقساطی تنظیم شده که بطور متوسط هر دفترخانه در این 6 ماه 190 فقره سند تنظیم که 17 مورد آن مربوطه به سند اتومبیل و 4 مورد آن مربوط به اسناد بانکی بوده است .

 

وی اضافه کرد 59389 فقره امضاء مراجعین نیز توسط دفترخانه گواهی شده که سهم هر سردفتر در هر ماه 80 فقره محاسبه شده است .

معاون اسناد ثبت استان یزد افزود در شهریور امسال در شهرستان یزد 1718 فقره معامله املاک انجام که متاسفانه 901 مورد آن بصورت وکالتی بوده است و در مجموع نیمی از معاملات املاک استان بصورت وکالتی انجام می پذیرد .

بهادر به مردم شریف و محترم استان توصیه کرد معاملات خود را بصورت قطعی در دفاتر اسناد رسمی انجام دهند تا همیشه آسوده خاطر باشند و تصریح کرد وکالت حتی بصورت بلاعزل در صورت فوت یا جنون وکیل یا موکل قابل ابطال است .

معاون اسناد همچنین از ادارات و سازمانهایی که پاسخگوی استعلامات مردم برای انجام معاملات املاک هستند پیشنهاد کرد که تسریع در پاسخ استعلامات و کم کردن عوارض و مالیات و امثالهم مردم را برای تنظیم سند رسمی تشویق و ترغیب خواهد نمود .

وی گفت : باستناد آمار اخیر سخت گیری بعضی ادارات بالاخص شهرداری ها در انجام امور مراجعین باعث سند گریزی و در یک حساب سر انگشتی بضرر خودشان نیز خواهد بود

/ 2 نظر / 29 بازدید
سردفتر

درود - متاسفانه اینگونه آمار که میانگین اسناد تنظیمی را برای دفاتر اعلام می کند و می گویند سهم هر دفتر فلان سند بوده کمی دور از واقعیت است بهتر است برای اینکه جانب انصاف رعایت شود دفاتری که آمار بیشترین سند و دفاتری که آمار کمترین سند را دارند را نیز اعلام کند اینگونه اطلاعات آماری حداقل در صنف سردفتران دور از واقعیت است . با تشکر و احترامات فائقه

سردفتر

سلام .کاش فقط سختگیری بود.وجه اضافی هم می گیرند .از موتور سیکلیت ومینی بوس واتوبوس وکامیون هم عوارض میگیرند .از دوچرخه فقط نمی گیرند که بعید نیست در دستور کارشان قرار بگیرد.وقتی یک اداره دولتی اینچنین قانون را زیر پا له میکنه وهرجور دلش خواست پول به ناحق از مردم میگیره چه انتظاری از دیگران میشه داشت؟واقعا متاسفم.یاحق