دفاتر اسناد رسمی حقوق مردم را تضمین می‌کنند

بنقل از سایت کانون سردفتران:

مهندس محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پی دعوت جمعی از سردفتران و دفتریاران تهران در نشستی با محتوای "جایگاه سندرسمی و دفاتر اسناد رسمی از دیدگاه قانون‌مداران" در کانون سردفتران حضور یافت و در خصوص سندرسمی و جایگاه آن در امور مربوط به مالکیت مردم سخن گفت.

 

به گزارش روابط‌عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در این نشست که  با حضور جمعی از حقوقدانان، اندیشمندان و صاحبنظران حوزه‌ی مسائل مربوط به سندرسمی و دفاتر اسناد رسمی تشکیل شده بود مهندس باهنر با تاکید بر جایگاه هشتادساله دفاتر اسناد رسمی به عنوان نخستین نهاد خصوصی- حاکمیتی کشور، از دفاتر اسناد رسمی به عنوان الگویی موفق برای خصوصی سازی یاد کرد و گفت: دفاتر اسناد رسمی نه تنها مسوولیت سنگینی در خصوص تنظیم سند‌رسمی و تضمین حقوق مردم برعهده گرفته اند و درآمد خود را تامین می کنند بلکه در کنار آن اشتغال زایی نیز داشته و امرار معاش تعداد زیادی را نیز تقبل نموده اند و از آن مهمتر اینکه حقوق دولتی را نیز وصول کرده و بخش قابل توجهی از هزینه دریافتی در دفترخانه که متعلق به وجوه دولتی است دریافت و به حساب خزانه واریز می شود که جمع تمام این موارد در یک نهاد خصوصی شده‌ی حاکمیتی قابل تحسین است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم الگو قرار گرفتن عملکرد این نهاد حاکمیتی هشتاد ساله در خصوصی‌سازی گفت: دفاتر اسناد رسمی به عنوان یک مثال ویژه به خوبی امتحان خود را پس داده در محاورات و چانه زنی‌های ما در زمینه خصوصی سازی می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

 

محمدرضا باهنر با اشاره به نقش موثر و قابل توجه سندرسمی و دفاتر اسناد رسمی در کاهش بار محاکم قضایی و منازعات مردم و رجحان خاص سندرسمی بر سند عادی، با اشاره به استحکام جایگاه سندرسمی در مفاد قانونی، بر بی اثر بودن برخی تلاشها در خصوص تضعیف آن و جایگاه دفاتر اسناد رسمی تاکید و با توصیه بر ضرورت ترویج فرهنگ سندرسمی در جامعه، آموزش و آگاهی دادن به مردم در خصوص مزایای سندرسمی را راهگشای بسیاری از مشکلات قضایی مردم در زمینه مالکیت و امور مربوط به قراردادهای افراد جامعه دانست.

/ 1 نظر / 35 بازدید
شرکت داده پردازکیمیا

طراحی سایت وارسال پیامک انبوه و راه اندازی شبکه و امنیت شرکت داده پردازکیمیا طرف قرارداد با خانه کارگر با ارائه کارت عضویت 30% تخفیف میدهد. 09355056065 01512275212