عرب مازار، رییس سازمان امور مالیاتی سه شنبه اخیر در «جشنواره مطبوعات در حوزه مالیات» گفت: «تصمیمات و سیاست گذاری در اقتصاد کشور قوانین فیزیک و شیمی نیستند که ابتدا در آزمایشگاهی آنها را تست کنند و اگر جواب مثبت داد آن را به کار بگیرند  عرب مازار آزمایشگاه سیاست های جدید اقتصادی را جامعه و مردم توصیف کرد و افزود: «باید تصمیمات در این حوزه حساس و مهم سنجیده و با در نظر گرفتن همه جوانب اتخاذ شود، چرا که در صورت اجرا، برگشت از آن پرهزینه است

 مدیر کل امور اسناد و سردفتران در گفت وگوی ویژه شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه مخالفت سردفتران با سامانه کد رهگیری نباید به مخالفت با دولت تفسیر شود، گفت: مشکل، مشکل قانون است. یادگاری با اشاره به ماده 3 قانون مدنی که عنوان می کند «هر کس که مالک است می تواند در مالکیت خودش تصرف کند»، تصریح کرد: الزام این که هر فردی قبل از معامله از بنگاه های مشاور املاک «کد» بگیرد فعلادر حد قوانین و مقررات نیست؛ بنابراین به کسی نمی توان تکلیف کرد برای خرید و فروش مسکن اول برو بنگاه بعد بیا محضر. این تکلیف احتیاج به قانون دارد. مدیر کل امور اسناد و سردفتران خاطرنشان کرد: دفاتر ثبت ملزم هستند همچنان به شیوه معمول سند صادر کنند مگر آن که قانون تغییر کند. وی سپس افزود: همه افرادی که معامله ملکی انجام می دهند ملزم نیستند به مشاور املاک مراجعه کنند.

آقای احمدعلی سیروس رییس کمیسیون امور روابط عمومی کانون سردفتران طرح کدرهگیری را مشابه آنچه که مدت ها است در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال اجرا است، عنوان کرد و گفت: چرا دولت می خواهد با صرف هزینه هنگفت سامانه ای را راه اندازی کند که کامل تر از آن اکنون در دفاتر ثبت اسناد مشغول به کار است؟
سیروس افزود: سامانه کنترل املاک که هم اکنون دفاتر ثبت از طریق آن صحت مشخصات را قبل از صدور سند کنترل می کنند، 30میلیون رکورد (اطلاعات) دارد؛ این در حالی است که سامانه جدید دولت فعلافقط 6هزار رکورد دارد. وی سپس تصریح کرد: هدف دولت برای ما هنوز مشخص نیست

مفتح معاون وزیر بازرگانی بعنوان مهمان گفت وگوی ویژه خبری از اصرار دولت به انجام این کار خبر داد و تصریح کرد: با توجه به این که 80درصد از تخلفات در معاملات ملکی توسط بنگاه های مشاور غیرمجاز انجام می شود بنا داریم با اجرای سامانه کدرهگیری حرفه تخصصی خرید و فروش ملک را قانونمند کنیم. مفتح معتقد است: قبول این سامانه توسط دفاتر ثبت اسناد نیازی به قانون ندارد و باید با تفاهم حل شود.

قاسم پناهی در گفت وگو با ایسنا درباره صدور گواهی تسویه حساب مالیاتی نقل و انتقال مسکن به شرط داشتن کدرهگیری اظهار کرد: ما هم در این باره چیزهایی شنیده ایم اما هنوز چنین دستورالعملی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ نشده است. وی درباره چگونگی انجام کار و دستورالعمل های آن ابراز بی اطلاعی کرد.
    

مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک  اظهار داشت: در حال حاضر وزارت دارایی دستور داده اگر مبایعه نامه ها فاقد کدرهگیری باشند به خریدار یا فروشنده مفاصا حساب مالیاتی ارائه نمی شود و در نتیجه خریدار نمی تواند برای ملک خود سند ثبتی دریافت کند. وی تاکید کرد: این راهکار در واقع الزام دولت برای اجرای طرح کد رهگیری است.

واقعا نوبره به نظر ما حرفهای اقای مصطفی قلی خان از همش بهتر  و قاطع تره اصلا ایشون کار نداره رئیس سازمان مالیاتی و کارشناسان اجرائی مالیاتی چی میگن راحت میفرمایند که سازمان مالیاتی بخشنامه کرده استعلامها را پاسخ ندهند ...... یادم از یه لطیفه قدیمی افتاد میگن یه روزی روزگاری یه ژاندارم در منطقه کرمان یکی را دست گیر میکنه که کلی باروت داشته بهش میگه اینا چیه ؟ میگه سیاه دونه قربان ! میگه شکل باروت اینجوریه ولی سیاهدونه یه جوره دیگه اس بازم میگه نخیر سرکار این سیاهدونه اس ! بلاخره کار به درازا میکشه و سرکار استوار دستور میده همینجوری که مجرم کنار ظرف باروته یه کبریت بندازن روی باروتها ..... صدای انفجار همان و سر وروی دستگیرشده سیاه شده و زخمی همان .. مجرمه با صدای نحیف میگه عرض نکردم سرکار استوار سیاهدونه است ؟